logo
Trust | Alumni | Career | Testimonial

Admission Helpline :
+91-999 2000 335

Achievements

Achievements

         

Meritorious Students
Sr. No. Branch Sem Name Father Name Univ. Merit
1 B.Com 2nd KAVITA SHEORAN RAJESH KUMAR 38
2 B.Com 2nd RAKESH KUMAR DINESH KUMAR 41
3 B.Com(Voc.) 4th  RENU AMARCHAND 3
4 B.Com 4th  SUMAN MITTAL RAJENDER KUMAR 9
5 B.Com 4th  MINU ISHWAR 23
6 B.Com 4th  SONU KUMARI DALBIR SINGH 23
7 B.Com 4th  LAXMI CHHAGAN MAL  31
8 B.Com(Voc.) 4th  RENU SUMER SINGH 32
9 B.Com 4th  DAYA SHARMA JAI KUMAR SHARMA 37
10 B.Com 6th MONIKA RAJESH 20
11 B.Com 6th MAUSAM CHANDER SINGH 26
Post Graduate
1 M.A.(GEOGRAPHY) 3rd SUNIL KUMAR DALVIR SINGH 33
2 M.A. (GEOGRAPHY) 3rd RITU KUMARI RATTAN SINGH 34
3 M.A. (GEOGRAPHY) 3rd SARITA SATYA NARAIN 37
4 M.A. (GEOGRAPHY) 3rd JOGINDER SINGH GANPAT RAM 55
5 M.A. (GEOGRAPHY) 3rd VIJENDER SAJJAN KUMAR 55
6 M.A. (GEOGRAPHY) 3rd BALA DEVI MARU RAM 67
7 M.A. (GEOGRAPHY) 3rd GAURAV OLLA OMPARKASH 75
8 M.A. (GEOGRAPHY) 3rd VIKAS BAHADUR SINGH 76
9 M.A. (GEOGRAPHY) 3rd SHAKTI SINGH VIJAY SINGH 83
10 M.SC. (PHYSICS) 3rd  JYOTI  ISHWAR 16 
11 M.SC. (PHYSICS) 3rd  VIJAY BALJEET SINGH  16 
12 M.SC. (PHYSICS) 3rd  SUMAN DHOOP SINGH  25 
13 M.SC. (PHYSICS) 3rd POONAM RANGI KRISHAN KUMAR RANGI  32 
14 M.SC. (PHYSICS) 3rd SONIYA KRISHAN  42 
15 M.SC. (PHYSICS) 3rd ALKA HARISH CHANDER  44 
16 M.SC. (PHYSICS) 3rd RUKESH KUMARI SURESH KUMAR  45 
17 M.SC. (PHYSICS) 3rd JYOTI KUMARI DHARAM BEER  46 
18 M.SC. (PHYSICS) 3rd POONAM SATBIR SINGH  49 
19 M.SC. (PHYSICS) 3rd PRIYANKA CHANDER SINGH 55 
20 M.SC. (PHYSICS) 3rd POOJA DALJEET SINGH  59 
21 M.SC. (PHYSICS) 3rd PRIYANKA ROHTASH  59 
22 M.SC. (PHYSICS) 3rd REKHA KUMARI RAJBIR  60 
23 M.SC. (PHYSICS) 3rd ANKITA VIRENDER SINGH  62 
24 M.SC. (PHYSICS) 3rd SUSHILA KUMARI BHUP SINGH  71 
24 M.SC. (PHYSICS) 3rd MUKESH KUMAR BALWAN SINGH  72 
26 M.SC. (PHYSICS) 3rd  ANNU KUMARI SHAMSHER SINGH 72 
27 M.SC. (PHYSICS) 3rd NAVEEN KUMAR ISHWAR SINGH  76 
28 M.SC. (PHYSICS) 3rd BIJENDER RAMESH CHANDER  85 
29 M.SC. (PHYSICS) 3rd MINAKSHI SUMER SINGH  98 
30 M.SC. (PHYSICS) 3rd HITESH HOSHIAR SINGH 99 
 31  M.A. (HISTORY)  1st  POOJA JAI SINGH  10 
 32  M.A. (HISTORY)  1st  NEHA SHARMA SUBHASH SHARMA  16 
 33  M.A. (HISTORY)  1st  RENU RAM SINGH  20 
 34  M.A. (HISTORY)  1st  SIDDHI GARG SURESH GARG  29 
 35  M.A. (HISTORY)  1st   SIDHARTH SHARMA RAMBILASH SHARMA  34 
 36  M.A. (HISTORY)  1st  URMILA MAHENDER SINGH  36 
 37  M.A. (HISTORY)  1st  SHRIYA SURESH KUMAR  45 
 38  M.A. (HISTORY)  1st  ANJU SAMER SINGH  51 
 39  M.SC. (PHYSICS)  1st  BHAWNA BALDEV KUMAR  19 
 40  M.SC. (PHYSICS)  1st  MANJU BALA SUBHASH  34 
 41  M.SC. (PHYSICS)  1st  POOJA RANI KULARIA MEWA SINGH  40 
 42  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  SUNITA RAMESH CHANDER 
 43  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  USHA ANUP SINGH 
 44  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  PUSHPA RANI SATYANARYAN 
 45  M.A. (GEOGRAPHY)  1st   ANJU KUMARI TARA CHAND  16 
 46  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  KAVITA LAL SINGH POONIA  16 
 47  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  SONIA JAIBIR  17 
 48  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  SUMITRA OMPARKASH 24 
 49  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  AJAY SUBE SINGH  29 
 50  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  BABITA DEVI KRISHAN KUMAR  33 
 51  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  SAVITA  JAIPAL  33
 52  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  MANISH KUMAR JAI SINGH  35 
 53  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  DHARAMBIR MAHENDER  37 
 54  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  KAVITA DHARAMBIR  38 
 55  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  ROHTASH ARJUN SHARMA  38 
 56  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  SUNITA DEVI DEVENDER  40 
 57  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  AMAR CHIMAN LAL  42 
 58  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  ANNU KUMARI ASHOK  45 
 59  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  MANESH VEDPAL  52 
 60  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  POONAM DALIP SINGH  56 
 61  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  MENKA HARBIR  59 
 62  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  DEEPAK KUMARI SATBIR SINGH  62 
 63  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  SANTOSH MAHABIR  62 
 64  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  MANJU RAM SINGH  65 
 65  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  URMILA SURESH KUMAR  66 
 66  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  PARMILA JAI SINGH  67 
 67  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  BABITA RAMPARTAP  69 
 68  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  MONA KUMARI RAJKUMAR  70 
 69  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  PARMILA KUMARI RAN SINGH  72 
 70  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  ARTI SURESH KUMAR  73 
 71  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  SONIYA DINESH KUMAR  73 
 72  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  PRIYANKA LACHHU RAM  77 
 73  M.A. (GEOGRAPHY)  1st  RAHUL CLORIA HARI KRISHAN CLORIA  77 
       

 

 

 

 

Meritorious Students Nov. 2014 Examinations
Sr. No. Branch Sem Name Father Name Univ. Merit
1 B.Com Pass 3rd Suman Mittal Rajender Kumar 17
2 B.A. Ist Anuradha Mahender Singh 26
3 B.Com Voc 5th Monika Rajesh 35
4 B.Com Voc 3rd Renu Amarchand 42
5 B.Com Pass 5th Diksha Gandhi Gulshan Gandhi 44
6 B.Com Voc 5th Mausam Chander Singh 50
7 B.Com Pass 5th Rashmi Sharma Ramesh Sharma 55
8 B.A. Ist Preeti Babulal 62
9 B.Sc. 3rd Kavita Devi Ram Kumar 70
10 B.A. 5th Sonia Jaibir 70
11 B.Com Pass 5th Ravina Kumari Mahipal Singh 72
12 B.Com Pass 5th Monika Kumari Mahabir Singh 76
13 B.Com Pass 3rd Sonu Kumari Dalbir Singh 83
14 B.Com Pass Ist Kavita Sheoran Rajesh Kumar 88
15 B.Sc. Ist Sakshi Bansal Mahesh Bansal 89
16 B.com Voc 3rd Renu Sumer Singh 89
17 B.A. 5th Neha Sharma Subhash Sharma 91
18 B.Com Pass 3rd Minu Ishwar 93
19 B.com Voc 5th Rahul Sharma Vishnu 94
20 B.A. 5th Rohtash Arjun Sharma 95
21 B.A. 5th Usha Anup Singh 95
22 B.Com Pass 3rd Laxmi Chhagan Mal 98
23 B.A. 5th Kavita Dharmbir 100
24 B.Com Pass Ist Anita Satbir Singh 100
25 M.Com Ist Ritu Kumari Hawa Singh 39